Globalne trendy

W oczekiwaniu na sympozjum w amerykańskim Jackson Hole rynki odznaczają się raczej niską zmiennością – dotyczy to zarówno rynku akcji i walut. Wspomniane sympozjum odbędzie się w najbliższy weekend, a na nim tradycyjnie odczyt wygłosi szefowa Rezerwy Federalnej. Dodatkowo na konferencję przybędzie szef ECB, który będzie wskazywać kierunki dla europejskiej polityki monetarnej. Oczekuje się wciąż gołębiego wydźwięku od M. Draghiego.
Dzisiejsze, sierpniowe wskaźniki PMI (usługi oraz przemysł) mogą zmienić nieco senny obraz rynków. Oczekuje się lekkiego słabnięcia wspomnianych wskaźników dla Strefy euro, co jest zgodne z ogólnym rynkowym przekonaniem, że drugie półrocze będzie w Europie słabsze niż pierwsze. Dowód w postaci niemieckiego ZEW - wczorajszy, slaby odczyt - potwierdził taki scenariusz.

PLN

W tym otoczeniu PLN pozostaje wciąż pod presją wobec USD oraz EUR. Przekonanie rynku o lokalnej słabości dolara i spadku dynamiki wzrostu europejskich partnerów handlowych Polski nie dają obecnie podstaw złotemu do odrabiania strat z ostatnich dni.
Oprócz wspomnianych wskaźników PMI warto dzisiaj zwrócić uwagę na publiczne wystąpienie szefa ECB, na którym może poznamy tezy jego weekendowego przemówienia w Jackson Hole.

Chcę otrzymywać codzienne sprawozdanie z rynku walutowego

Sprawozdanie zawiera informacje o najważniejszych wydarzeniach i ryzykach na rynku walutowym, a publikujemy je 5 razy w tygodniu.