Globalne trendy

PLN

Podczas nocnej sesji akcje azjatyckie poszerzyły straty, a w ślad za nimi waluty tamtejszych rynków wschodzących. Zbliżające się posiedzenie FED straszy inwestorów możliwością podwyżki stopy procentowej, pomimo łagodzących wypowiedzi L. Breinard. Apetytu na ryzyko nie zdołały także przywrócić doniesienia mediów wskazujące na duże szanse zwiększenia  bazy monetarnej w Japonii (20-21 jest posiedzenie BoJ), które pojawiły po dzisiejszym bardzo słabym odczycie lipcowej produkcji przemysłowej w tym kraju.

Poranek w Europie nie kontynuuje jednak sentymentu jaki dominował w Azji. Kontrakty na główne indeksy znajdują się na plusach, a waluty regionu CEE utrzymują poziomy z zamknięcia wczorajszej sesji. Brak danych makro powinien więc sprzyjać stabilności PLN, przynajmniej do czwartkowych odczytów z USA, limitując tym samym zakres porannych wzrostów.

W nieco szerszej perspektywie kierunek złotemu wyznacza obecnie postrzeganie inwestorów co do tonu jaki może przybrać Rezerwa Federalna na najbliższym posiedzeniu. Dopóki inwestorzy nie upewnią się, że FED nie podniesie stóp, kurs rodzimej waluty chętniej będzie reagował na spadki.

Chcę otrzymywać codzienne sprawozdanie z rynku walutowego

Sprawozdanie zawiera informacje o najważniejszych wydarzeniach i ryzykach na rynku walutowym, a publikujemy je 5 razy w tygodniu.