Globalne trendy

PLN

Wczorajszy dzień był dla złotego wyjątkowy. O godzinie 11:00 rozpoczęła się wspólna konferencja prasowa Kancelarii Prezydenta i nowego przewodniczącego RPP. Tematem konferencji był nowy kształt prezydenckiej ustawy dotyczącej kredytów walutowych. Wedle jej założeń banki zostaną zmuszone do zwrotu pobranych spreadów walutowych. Nie będą za to musiały przewalutować kredytów na złotówki. Koszt nowej ustawy dla sektora bankowego to 3-4 mld. PLN. Nic dziwnego, że inwestorzy rzucili się do kupowania polskich aktywów. Najbardziej zyskały banki – Getin w pewnym momencie sesji giełdowej zyskiwał 26%. Popyt był też skierowany na samą walutę i tak złoty umocnił się o 4 grosze do EUR i 5 groszy do USD. Z pewnością wsparciem były też słowa nowego przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego, który powiedział, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie przez kilka kwartałów.

Nastroje globalne nie są już tak dobre i rośnie ryzyko korekty na eurodolarze, która była by złą wiadomością dla złotego. Cena ropy wciąż spada i w pewnym momencie może wywołać negatywną reakcję wśród inwestorów. Dziś w kalendarzu: PMI dla usług i sprzedaż detaliczna w Strefie Euro (godz 10:00 i 11:00), Raport ADP o liczbie nowych miejsc pracy w USA (godz 14:15).  

Chcę otrzymywać codzienne sprawozdanie z rynku walutowego

Sprawozdanie zawiera informacje o najważniejszych wydarzeniach i ryzykach na rynku walutowym, a publikujemy je 5 razy w tygodniu.