Globalne trendy

W piątek po południu dolar znalazł się na najniższych poziomach od dwóch lat względem polskiego złotego. Powodem słabości dolara były rozczarowujące dane z amerykańskiej gospodarki. Roczna inflacja CPI wyhamowała z poziomu 1,9% do 1,6% w relacji rok do roku. Spadła również sprzedaż detaliczna o 0,2%, podczas gdy oczekiwano wzrostu na nieco wyższym poziomie. Jedynie produkcja przemysłowa nie zawiodła – wzrosła ona o 0,4% podczas gdy oczekiwano, że rynek pokaże 0%. Efektem jest spadające prawdopodobieństwo drugiej podwyżki w tym roku, obecnie znajduje się ono już poniżej 50%.

PLN

Reakcje rynku pokazują jak bardzo jest on sfokusowany na ilości i wysokości najbliższych podwyżek stóp procentowych przez FED i każde dane makro z USA mogą mieć potencjalne znaczenie.
Dziś w kalendarzu inflacja w Strefie Euro za czerwiec o godz 11:00 oraz indeks NY Empire State za lipiec w USA o godz 14:30.

Chcę otrzymywać codzienne sprawozdanie z rynku walutowego

Sprawozdanie zawiera informacje o najważniejszych wydarzeniach i ryzykach na rynku walutowym, a publikujemy je 5 razy w tygodniu.