Globalne trendy

Wykresy walutowe noszą piętno piątkowych danych nt. zatrudnienia w sektorach pozarolniczych w USA (Non Farm Pay Rolls), które, o dziwo, wypadły znacznie poniżej oczekiwań rynkowych 156 tys. nowozatrudnionych vs 182 tys oczekiwanych. Zadziwiła również reakcja rynku, początkowo, jak można było oczekiwać osłabiło to dolara (ADP w środę wypadły bardzo dobrze, więc rynek oczekiwał dobrych danych), później jednak inwestorzy zaczęli wyceniać USD wyżej do innych walut. Efektem finalnym jest USDPLN i EURPLN wyżej ok. 1 gr ponad czwartkowe zamknięcie.

PLN

Poranny handel na rynku walutowym jest dość spokojny i póki co doniesienia w związku z wczorajszą próbą nuklearną w Korei Północnej nie spowodowały awersji do ryzyka i ucieczki z walut EM.

W tym tygodniu do najważniejszych wydarzeń należy posiedzenie ECB (7 września), aczkolwiek wg ankiety Reutera decyzja o redukcji programu skupu aktywów odsunie się znów w czasie.

Dzisiejszy dzień to przede wszystkim święto pracy w USA i Kanadzie, co raczej nie będzie pomagało rynkom osiągnąć dużej zmienności. Dane z Europy to przede wszystkim Inflacja producencka w Strefie Euro za lipiec o godz 11:00.

Chcę otrzymywać codzienne sprawozdanie z rynku walutowego

Sprawozdanie zawiera informacje o najważniejszych wydarzeniach i ryzykach na rynku walutowym, a publikujemy je 5 razy w tygodniu.