Globalne trendy

Rynkowy sentyment podbił wczorajszy kompromis pomiędzy D. Trumpem a Demokratami w kwestii podniesienia progu limitu zadłużenia. W efekcie indeksy w USA na koniec sesji wyszły powyżej „kreski” i oglądaliśmy lekki spadek kursu USD. Szerokim echem odbijała się również rozmowa prezydentów USA i Chin, z której wynika kompletny brak poparcia chińczyków dla rozwiązań siłowych względem Korei Północnej.

Ze sfery ekonomii kluczowym wydarzeniem tygodnia jest dzisiejsze posiedzenie ECB. W obliczu ożywienia gospodarczego w Europie oraz przyspieszenia inflacji oczekuje się, że Mario Draghi z kolegami zaczną rozważać sens utrzymywania prowadzonego programu skupu aktywów  poza 2018r.

PLN

Widoki na zacieśnianie polityki monetarnej w Eurozonie dają w ostatnich tygodniach paliwo do wzrostu notowań EUR. Kurs PLN wobec wspomnianych wydarzeń pozostaje blisko średniej z tego tygodnia, obserwujemy także niską zmienność zamykającą się w granicach 1,5 grosza (wobec USD i EUR).

Oprócz dzisiejszego posiedzenia ECB (decyzja 13:45, a konferencja prasowa 14:30) w kalendarzu mamy odczyt finalnego PKB dla Strefy euro za 2Q, amerykańskie dane o liczbie wniosków o zasiłki dla bezrobotnych (tygodniowe) oraz wielkość zapasów ropy w USA.

Chcę otrzymywać codzienne sprawozdanie z rynku walutowego

Sprawozdanie zawiera informacje o najważniejszych wydarzeniach i ryzykach na rynku walutowym, a publikujemy je 5 razy w tygodniu.