Globalne trendy

Wczorajsza sesja należała oczywiście do ECB i szefa tej instytucji M. Draghiego. Zgodnie z oczekiwaniami ECB podczas posiedzenia pozostawiło stopy procentowe bez zmian. Większą reakcję na rynku wywołały słowa M. Draghiego o możliwej redukcji wielkości prowadzonego obecnie programu skupu aktywów (60mld/mc) - podczas posiedzenia październikowego lub grudniowego, co podbiło EURUSD powyżej kursu 1,20. Ponadto szef ECB podniósł prognozy gospodarcze dla Eurostrefy w 2018 i 2019, obniżając jednocześnie oczekiwania inflacyjne. Uwagę przykuwają także słowa o obawach co do tempa wzrostu wartości EUR, wyrażone przez Draghiego.

Drugim dużym driverem na rynkach pozostaje zbliżający sie do wybrzeży Florydy – huragan Irmina, który utrzymuje obawy o straty w gospodarce USA, co jest czynnikiem spychającym w dół kurs dolara.

PLN

PLN w tym otoczeniu podąża za szerokim rynkiem – słabnie do zyskującego szeroką ławą euro, a utrzymuje relatywna siłę wobec wyprzedawanego dolara.

Dzisiaj w kalendarzu makro mamy dane ważne głównie dla GBP – wyniki produkcji przemysłowej w UK (lip.). Po zamknięciu sesji w USA agencja Moody’s opublikuje przegląd ratingu Polski, co biorąc pod uwagę późną porę, na rynek FX przełoży się w poniedziałek. Ostanie, silne podwyżki prognozy polskiego wzrostu PKB w 2017 odsuwają czarne scenariusze zakładające obniżki obecnego ratingu.

Chcę otrzymywać codzienne sprawozdanie z rynku walutowego

Sprawozdanie zawiera informacje o najważniejszych wydarzeniach i ryzykach na rynku walutowym, a publikujemy je 5 razy w tygodniu.